Magyarország egyik vezető könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó társasága, a KPMG, és a GKI Gazdaságkutató Zrt. kiadott egy tanulmányt az uniós pénzek 2007 és 2013 közötti felhasználásáról. Ebben elemezték, hogy mire is menne kis hazánk Brüsszel hathatós segítsége nélkül. Spoiler: nem sokra.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]
Máig emlékszem, amikor 2003-ban a Hősök terén szénné pálinkázva, ezrekkel összeborulva ünnepeltük, hogy felvettek minket az EU-ba. Emlékszem, olyan önfeledt voltam, hogy még egy magyar zászlót is loptam egy házról az Andrássyn, hogy a haverom nyakában ülve lengethessem.
Vártuk a Kánaánt, hogy fellendül a gazdaság, hogy modernizálódik az ország, hogy bevezetik az eurót, és szépen lassan, de felzárkózunk a nyugathoz.
Mára kiderült, hogy az EU csak három dologra volt jó hazánknak:
– hogy Brüsszellel riogatni lehessen az ostoba Fidesz-szavazókat
– hogy a munkaképes fiatalok a jobb élet reményében szabadon menekülhessenek el ebből a szarkupac országból, és
– hogy a nekünk „ajiba” adott 14 ezer milliárd forintnyi támogatás a magyar gazdaságot a víz felszíne felett tartsa.
Pedig kurva nagy pénz ez, csak hát az összeg nem megfelelő felhasználása (értsd: szétlopása) miatt Magyarország fejlődése lelassult. Sőt, visszájára is fordult. Kössz Gyurcsány, kössz Orbán. Nagyon durva számok jönnek, melyeket a Miniszterelnökség publikált a honlapján AZUTÁN, hogy a hétfői, uniós forrásokról tartott vita véget ért a parlamentben.
A magyar gazdaság 2006 és 2015 között mindössze 4,6 százalékos gazdasági növekedést produkált, ám ha nem lettek volna uniós források, akkor 1,8 százalékkal csökkent volna a GDP. A lakossági fogyasztás a vizsgált időszakban 5,3 százalékkal csökkent, uniós források nélkül 11 (ejtsd: TIZENEGY) százalékkal esett volna vissza.
Remekül mutatja a magyar kormányba vetett bizalmat, hogy a befektetések az uniós pénzdömping ellenére is csak 2,8 százalékkal nőttek, enélkül viszont 31,3 százalék lenne a visszaesés. Nyilván, hisz hosszú távon a kiszámítható gazdaságpolitika, és a vállalatok számára kedvező adózási környezet javítja a beruházási kedvet. A beruházási paráról a Napi.hu írt egy remek cikket. A rapid törvénykezés, a haverok kedvéért és az aktuális „ellenség” kicsinálására mindenféle háttértanulmány vagy minimális gondolkodás nélkül megírt LEX-ek érthető módon nem nyerik el a befektetni szándékozók bizalmát – mennek inkább Szlovákiába, Romániába, stb.
A 2007 és 2013 közötti időszakban a foglalkoztatás 280 ezer fővel emelkedett, uniós támogatások nélkül ez csak 105 ezer fő lett volna. Ezzel párhuzamosan Magyarország versenyképessége jelentősen romlott a régiós országokhoz képet: míg 2006-ban a Világgazdasági Fórum felmérése szerint a 12 csoportból álló versenyképességi listán Magyarország 7 csoportban az első vagy a második helyen szerepelt, addig 2016-ban 10 csoportban az utolsó helyen állunk.
A tanulmány megállapítja, hogy bár jutottak pénzek az egészségügy és az oktatás fejlesztésére, ám azok felaprózottsága és a koncepció hiánya miatt nem érték el hatásukat, nem sikerült átütő strukturális változásokat elérni. És akkor finomak voltunk.
Az uniós támogatások egyik célja a munkahelyteremtés és a munkaerő megtartása lett volna. Ezzel szemben az uniós költségvetési ciklus végére menekül innen szinte mindenki, aki tud.
A magyar GDP a támogatások ellenére lassabban nőtt, mint a visegrádi országok gazdasága – vagyis a régióhoz képest is nőtt a hátrány, ugyanakkor a tanulmány rámutat arra is, hogy a magyar gazdaság függősége a legnagyobb az uniós forrásoktól. Gyurcsányék 2006 előtt eladósodásból finanszírozták az országfejlesztéseket, 2007-től viszont már szinte kizárólag uniós forrásokból. Ez a folyamat tart jelenleg is, ami viszont arra figyelmeztet, hogy a 2014-2020-as ciklus kifutásával a magyar gazdaság egyetlen motorja leáll, és ne gondoljuk, hogy – Orbánék folyamatos arcoskodása után – Brüsszel 2020-után is ilyen bőkezű lesz velünk. Ha kapunk is, nagyrészt majd visszatérítendő támogatást.
Az uniós támogatások által generált beruházások és többletfogyasztás növelte a költségvetés adóbevételeit is, így közvetett módon segítette a költségvetési stabilitás elérését, illetve a kamatszint csökkentését. Az uniós források nélkül az államháztartás hiánya tartósan a maastrichti szerződésben kimondott 3 százalékon vagy épp afelett alakult volna, míg az államadósság az elmúlt évek csökkenése helyett a GDP 84 százalékára emelkedett volna, a mai 73 százalékkal szemben.
Az Unióból beáramló 40 milliárd eurót persze az utolsó fillérig a Magyar Nemzeti Bank váltotta át, ami hatalmas devizatartalékhoz juttatta az államot, hisz a támogatásokat a jegybank által nyomtatott forintokkal fizették ki. Így az uniós milliárdok beáramlása helyettesítette a korábban felvett EU-IMF-hitelt, elősegítette a devizahitelek átváltását forinthitelekre.
Mocskos Brüsszel, nem leszünk gyarmat!
[sharedcontent slug=”cikk-vegi-hirdetes”]
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!