Miután a vasárnapi hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választáson a független, de az ellenzék által támogatott Márki-Zay Péter bucira verte a Fidesz jelöltjét, joggal reménykedhettünk, hogy az ellenzék a jó példát látva észbe kap és több hajlandóságot mutat majd az együttműködésre az áprilisi választásokon. Most, 24 óra elteltével látjuk, hogy valószínűleg a legtöbb körzetben nem így lesz. Szörnyű.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]
Nem tudom, hogy a magyar nép tudna-e ennél világosabban üzenni a politikai elitnek és a Fidesznek, hogy elege van a mostani rezsimből és változást szeretne. És nem 4, vagy 8 év múlva, hanem már most áprilisban. Nem tudom mit kellene tenniük az embereknek, hogy átmenjen az üzenet? Az égre mégsem írhatják ki a hódmezővásárhelyiek, azt amit mi mind gondolunk. De amit tehettek, megtették. Fogta magát és elment 13.076 ember, és a Fidesz ellen szavazott, o ráadásul ott, ahol 4 éve mindössze ötezren tették ugyanezt, de akkor is széttagoltan.
grafikon: Index.hu
Ma vártuk az elemzéseket és a reakciókat az ellenzéki oldalról. S vártuk a hajlandóságot, hogy kövessék azt a jó példát, amivel Lázár városában verték meg a kormánypártot. Vártuk, de a legtöbb párttól csak feltételeket, makacskodást és elutasítást láttunk.
Jobbik: A jobbikos Dúró Dóra szerint a fő tanulság az, hogy a Fidesz legyőzhető, ha a szavazók a legesélyesebb ellenzéki jelöltet támogatják, de “semmilyen tárgyalás nem képzelhető el a Jobbik és az MSZP között, a szocialisták már nem képviselnek erőt, s mivel könnyen lehet, hogy ki fognak esni a parlamentből, a rájuk adott szavazatok elvesznek”.
Ezen kívül a Jobbik más pártokkal sem készül tárgyalni a választásokig. Dúró az LMP-nek külön odacsapott egyet: szerinte azzal, hogy nem hozták nyilvánosságra 106 egyéni jelöltjüket, azt sugallják, nincsenek is meg az embereik, így komolytalan párt képét mutatják.
Hogy a Jobbik miért ilyen makacs, arra mindössze egy felvetésem van. Mégpedig az, hogy azt hiszik, hogy mint legerősebb ellenzéki párt mögé, bizony majd beállnak a választók mögéjük még akkor is, ha senki nem lép vissza a javukra. Hogy ez mire lehet elég, azt nem tudom, de azt igen, hogy a teljes felnőtt lakosság körében jelenleg kb 10%-on álló Jobbik sosem lesz kormányzóképes erő önállóan, és azzal pedig, hogy ők a második legerősebb párt az országban, kitörölhetik.
LMP: Mikor pár hete Szél Berni megkereste a Momentumot és együttműködést ajánlott, már látszott, hogy az LMP a legkompromisszumkészebb part, az összes közül. Ezt a gondolatot tovább erősíti Hadházyék mai nyilatkozata, miszerint a zöld párt elnöksége múlt héten – tehát már a hódmezővásárhelyi választás előtt – határozatot hozott arról, hogy tárgyalásokat kezdeményez az MSZP-Párbeszéd szövetséggel és a Jobbikkal az egyéni választókerületekben való indulásról. Az ajánlat szerint az LMP arról akar megállapodni a két párttal, hogy minden körzetben a legesélyesebb ellenzéki jelölt álljon csak rajthoz, és csak őt támogassák a helyi erők kampányai. Fent olvashattuk, hogy a Jobbik erre már be is intett…
MSZP – Párbeszéd: Karácsony Gergely sem túl boldog, hogy meg kellene egyezni a Jobbikkal, ráadásul a párt már korábban megállapodott a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval arról, hogy nem indulnak közös listán, helyette egymás között felosztották a körzeteket 60-46 arányban az MSZP javára.
A szocialista párt amúgy sajtótájékoztatót tartott hétfő délelőtt, de ott Molnár Gyula elnök és Karácsony Gergely csak a „demokratikus ellenzéki pártok” közötti választási együttműködésről beszéltek. Molnár konkrétumként csupán annyit mondott, hogy szerinte március 15-ig meg kellene állapodni az esélyes jelöltekről.
DK: Gyurcsány azt mondta, a demokratikus ellenzék süket, ha nem hallja, hogy az egyéni körzetekben nincs helye közöttük versengésnek. Az együttműködő demokratikus pártok a Fidesz legerősebb ellenfelei, ezért ha mindenütt csak egy jelöltet indítanak, akkor ők lesznek a legerősebb kihívók. A korábbi miniszterelnök azt is kifejtette, az LMP-vel csak úgy lehet megállapodni, hogy abban az MSZP is részt vesz, hiszen a DK és a szocialisták korábban ugye már elosztották egymás között az egyéni körzeteket. Hangsúlyozta, nem szükséges mind a 106 körzetben megállapodniuk az LMP-vel, de 15-20-ban ajánlatos lenne egy korlátozott együttműködés.
“Ha a többi ellenzéki párt megállapodik a Jobbikkal, akkor gondolkodni kell” – mondta annak kapcsán, hogy együttműködnének-e Jobbikkal. Hangsúlyozta, hogy a választóik egy része bárkire hajlandó szavazni, ha leválthatják a Fideszt, egy másik részük viszont azt mondja, hogy nem támogatja a Jobbikkal együttműködő pártokat.
“Ez egy végtelenül nehéz, bonyolult, erkölcsi, politikai dilemma, amit lehet, hogy újra kell gondolni így a hódmezővásárhelyi választás után, de óvnék mindenkit attól, hogy ne értse, vannak bizonyos elvek, amelyekhez meg kell próbálni ragaszkodni a politikában”
Momentum: A párt továbbra is a jelöltállításhoz szükséges aláírásgyűjtésre koncentrál, amit március 5-ig szeretnének befejezni. A koordinált indulásról csak ezután tárgyalnának más pártokkal. Hajnal Miklós, a párt szóvivője szerint ekkor látszik, ki hol tudott saját jelöltet indítani. A Momentum korábban már közölte, hogy három feltétellel hajlandó visszaléptetni jelöltjeit más pártok javára:
– ha hiteles ellenzéki jelölt van,
– ha a jelöltnek van matematikai esélye győzni,
– és hogy a többi párt is megtegye ezt, különben nincs értelme. (Köszi Jobbik)
A Momentum emellett nem csatlakozik azokhoz a tárgyaláshoz, amit az LMP kezdeményezett az MSZP-Párbeszéd szövetséggel az egyéni választókerületekben való indulásról. Hajnal megjegyezte, hogy a Momentum korábban küldöttgyűlési határozatban mondta ki, hogy nem köt választási együttműködést másik párttal. Ez pedig most is köti a párt vezetését. A Momentum keménykedése is óriási kérdőjel, én személy szerint kételkedem benne, hogy jelenleg a párt képes lenne önállóan hozni az 5%-os parlamentbe jutási küszöböt. Lehet, hogy ők még megenyhülnek és beállnak listán az LMP mellé.
Együtt: Juhász Péter 1%-os törpepártja kompromisszumkésznek mutatkozik. Már korábban jelezték, hogy 2-2 LMP-s, DK-s és MSZP-s jelölt javára is visszalépnek.
„Az Együtt bízik abban, hogy a következő hetekben más pártok is a tettek mezejére lépnek, befejezik az együttműködés szavaival folytatott, eredménytelen kiszorítósdit. A liberális demokrata ellenzéki párt bízik abban, hogy más pártok is felismerik a választók elvárását, és visszaléptetik egyéni jelöltjeiket a győzni képes jelöltek javára” – írta közleményében a párt.
Emellett azonban Szigetvári Viktor, az Együtt miniszterelnök-jelöltje megerősítette, hogy a Jobbik javára nem lép vissza a párt, ezt azzal indokolta, hogy a párt nem hozna változást a Fideszhez képest.
MKKP: Mindenképp megemlítendő a Kétfarkú, ami szintén mind a 106 körzetben jelöltet akar állítani. És már jó előre elosztogatja a kampánypénzt, vagyis nyilván majd törekszik arra, hogy mindenhol indulni is tudjon, hogy biztosan átlépje az 1%-os küszöböt, ellenkező esetben vissza kell fizetni az államnak a 150-500 millió forint kampánypénzt. A Kétfarkú kezdeményezése amúgy egy nagyon cuki dolog lenne, de nem ezekben az időkben, amikor a Fidesz leváltásának legnagyobb ellensége az ellenzék széttagoltsága, és a párt 1-1,5%-a még sokat érhetne a közösben.
Mindezekből csodálatosan látszik, hogy 2014-hez képest egy-két kivételtől eltekintve, szinte semmivel sem kompromisszumképesebbek a pártok. Mindenhol egyetlen ellenzéki jelölt indításáról szó sincs, és annak ellenére, hogy látjuk, hogy ez lenne az út a Fidesz leváltásához, előre láthatóan nagyon hasonlóan fognak kinézni a szavazólapok, mint négy éve. Akkor a Fidesz-KDNP ellen külön indult a Jobbik, az LMP, az MSZP–EGYÜTT–DK–PM–MLP csoportosulás mellett sok kicsi kamupárt is. Tudjuk, mi lett a vége. Ez, ami most van.
„Akár Veszprémben, akár Tapolcán az időközi országgyűlési választásokon, akár most Hódmezővásárhelyen több ellenzéki jelölt volt, és az emberek mindig bölcsen tudták, hogy ki a legerősebb. Úgy vélem, hogy az országgyűlési választáson is tudni fogják. Nem a pártok megegyezése fogja elhozni a kormányváltást, a pártoktól ilyet, úgy gondolom, nem érdemes várni. Az emberek összefogására van szükség, és az embereknek a józan, bölcs döntésére.” – Vona Gábor 2018.02.26.
[sharedcontent slug=”cikk-vegi-hirdetes”]
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!